fbpx
Domů Semenaření Semenaření hrachu ve čtyřech krocích

Semenaření hrachu ve čtyřech krocích

od Marek Kvapil 6. 8. 2021 2 komentáře
Semenaření hrachu ve čtyřech krocích

Semenaření hrachu má jednu výhodu. Hrách nejenže je samosprašný, ale je také krytosnubný. To znamená, že jeho květy se opylí svým vlastním pylem dříve, než se otevřou. Cizosprášení je tak u hrachu téměř vyloučeno.

Proto i na malé zahrádce můžete množit a uchovávat několik různých odrůd včetně dřeňových k vylupování a cukrových s jedlými lusky. (Doporučená izolační vzdálenost dva metry je u hrachu z důvodu prevence pomíchání semen při sklizni.)

Postup získání semen se dá rozdělit do čtyř jednoduchých kroků.

1) Hrách na semeno vypěstujte stejně jako na konzum

  • Vysejte hrách brzy na jaře. Nejlépe koncem března až začátkem dubna. Chladné a vlhké počasí v těchto měsících hrachu v počáteční fázi růstu prospívá.
  • Zajistěte rostlinám oporu dle výšky odrůdy. Například odrůda Norli je vysoká cca 60 cm, zatímco odrůda Opal Creek až 180 cm. Jako opora mohou posloužit vrbové či jiné pruty, oplocenka, kari síť apod.
  • V Permasemínkách se nám osvědčilo dělat výsevy do dvojřádků: Dáváme vždy dva řádky 30 cm od sebe a mezi ně oporu. Uvnitř řádku klademe semena na vzdálenost cca 5 cm. Rozestupy mezi dvojřádky jsou 60 – 80 cm.

2) Nejpěknější lusky na nejlepších rostlinách nechte zdřevnatět

  • Vyberte 15 – 20 nejzdravějších a nejvitálnějších rostlin. Vybrané jedince si raději označte např. červenou páskou, abyste je vy či někdo jiný nesklidili.
  • Lusky na vybraných rostlinách nechte plně vyvinout. Lusky na semeno se sklízí později než na konzum. Semena hrachu jsou zralá, když lusky zdřevnatí, jejich barva zesvětlá a zbarví se do žluta či světle hněda.

3) Otrhejte suché lusky a vydrolte z nich semena

  • Se sklizní neotálejte a lusky posbírejte ihned, jakmile dozrají. Deštivé počasí může způsobit plesnivění lusků. Má-li pršet, skliďte lusky raději o něco dříve a dosušte je doma pod střechou.
  • Máte-li lusků menší množství, semena z nich vydrolte rukama. Jde to trošku hůře než u fazolí, ale jde to. Nejnáročnější je to u cukrových hrachů, jejichž lusky se deformují, protože nemají pergamenovou vrstvu.
  • TIP: Máte-li lusků více, naplňte jimi z cca jedné čtvrtiny starý pytel například od obilí a šoupejte po něm nohama, dokud se semena nevydrolí. Potom pytlem párkrát trhněte a setřeste semena na jeho dno. Prázdné zbytky lusků se oddělí od semen a snadno je rukou vyberete. Aby tento postup fungoval, lusky musí být velmi dobře vysušené!

4) Semena zmrazte, abyste zničili zrnokaza

  • Zrnokaz hrachový je škůdce, který může závažně poškodit semena hrachu. Dospělci zrnokaza kladou vajíčka na květy a nezralé lusky. Z vajíček se potom líhnou larvy, které se prokoušou do semen. Uvnitř se vyvinou v dospělce, který se prohryže ven a zůstane po něm typický kulatý otvor.
  • Napadená semena není vždy snadné rozeznat od nenapadených. Proto je důležité preventivně se zrnokaza zbavit ihned po sklizni zmrazením semen. Podle studie z roku 2017 při teplotě – 16°C uhyne 99,9% veškerých zrnokazů za 16 dnů.
Semena hrachu poškozená zrnokazem.

Semena hrachu poškozená zrnokazem.

A jak dlouho vám semena hrachu vydrží?

Semena hrachu si podržují klíčivost čtyři až pět let za předpokladu, že jsou uskladněna na suchém a chladném místě.

Jedna rostlina poskytne přibližně 40 – 100 semen. Necháte-li na osivo 15 rostlin, můžete počítat se sklizní 600 – 1500 semen. Při spotřebě 100 semen za rok Vám takové množství vystačí na 6 – 15 let.

Co potom s přebytky semínek?

Buď je můžete začlenit do své domácí semenné banky a uchovat v mrazáku,  kde vydrží deset až dvacet let. Nebo se o semínka můžete podělit s dalšími pěstiteli třeba prostřednictvím sítě Semínkoven.

Obojí lze doporučit zejména u starých odrůd, které se dnes příliš nepěstují a jsou ohroženy genetickou erozí. Napomůžete tím jejich uchování pro budoucí generace a podpoříte biodiverzitu!

Z kolekce Permasemínek mohu doporučit dvě staré odrůdy hrachu: Chalupníkův a Libochovický raný.

Tak ať jde semenaření dobře od ruky!

PS: I dnes lze vzácně narazit na staré zapomenuté odrůdy hrachu, které nejsou komerčně dostupné. Zejména u starších pěstitelů. Odrůda Chalupníkův je toho dokladem. Pokud o nějaké takové odrůdě víte, budu rád, když se zmíníte do komentářů.


O autorovi: Marek Kvapil na rodinné farmě na Hané pěstuje nehybridní, množitelné a pestré osivo, které můžete koupit na e-shopu permaseminka.cz. Je lektorem a organizátorem kurzu Design permakulturní zahrady.

2 komentáře
11

Související články

2 komentáře

Jiřína Kelymanova 13. 8. 2021 - 21:34

Semenarila jsem hrách Hejzlarove, díky za info o zrnokazovi, po minule zimě i provrtsna seminka vzešla. Odevzdání do semínkovny, ošetříme zmrazení.

Marek Kvapil 17. 8. 2021 - 17:35

Ano, to je pravda, že i semena vyžraná zrnokazem mohou vyklíčit. Mám stejnou zkušenost:-)

Nelze komentovat.