fbpx
Domů Zahradničení Pěstování rajčat na balkoně: Tipy, zkušenosti, odrůdy

Pěstování rajčat na balkoně: Tipy, zkušenosti, odrůdy

od Marek Kvapil 16. 8. 2019 4 komentáře
Pěstování rajčat na balkoně: Tipy, zkušenosti, odrůdy

Pěstování rajčat na balkoně se věnuji už osmým rokem. Vyzkoušela jsem několik odrůd a mé zkušenosti jdou někdy proti všeobecně rozšířeným radám. Pokud máte stejně jako my panelákový balkon na jih/jihozápad, kde za letního dne není k vydržení a teplota na slunci se šplhá k 50°C, je to paradoxně ideální místo pro rajčata.

Předpěstování sazenic ze semínek

Rajčata vysévám kolem 31. 3. do misek s obyčejným zahradním substrátem. V bytě máme stabilních 22°C, teplota nekolísá a rajčata na okně klíčí vždy velmi ochotně. Osvědčilo se mi za misku postavit karton obalený alobalem, aby odrážel více světla. Rajčata se pak tolik nevytahují směrem k oknu.

pěstování rajčat na balkoně - předpěstování sazenic

Když mají rajčata cca 10 cm, přesadím je po 2-3 kusech do velkých jogurtových kelímků. Na balkon vysazuji klasicky „po zmrzlých“, když teplota v noci neklesá pod 10°C. Pokud je rostlina vytáhlá, tak ji trochu položím, aby nad zeminu trčela jen vrchní část s pravými listy.

Pěstební nádoby

Co se týká nádob na pěstování – za sebe určitě doporučuji na zastřešený balkon – nádobu s plným dnem (bez odtoku) nebo velký květináč vystlaný neporušeným pytlem (např. na odpadky). Zjistila jsem, že rajčatům prospívá, když mají pořád „nohy ve vodě“, ještě se mi nikdy nepodařilo rajče umořit zaléváním. Používám plastové krabice o velikosti 28 x 38 x 20cm. Nejlepší jsou barevné (černé nebo průhledné nedoporučuji, přehřívají se kořeny). Do jedné nádoby dávám cca 4 – 6 rostlin, které následně nechám růst na 2 výhony, ostatní vylamuji. Při vyšším počtu rostlin sice musím více zalévat, ale rostliny si navzájem lépe stíní, udrží si mikroklima a netrpí tolik vysokou teplotou.

Opora

U tyčkových rajčat je třeba řešit oporu. Používám oblouk na růže, který je ve 4 bodech zapíchnutý v nádobách a přivázaný ke sloupku okna. Do nádob uprostřed dávám lehké bambusové tyčky, jejichž vršky přivážu nahoře k oblouku. Rajčata přivazuji co nejblíže k tyčce, aby je vítr nepolámal.

pěstování rajčat na balkoně

Závlaha, hnojení a další tipy

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije.

Hnojení – sázím do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů. Po této době hnojím tekutým lignohumátem 1x týdně. V minulých letech se mi osvědčil také tekutý vermikompost. Když mám pocit, že jsou nové listy hodně světle zelené, dávám tekuté hnojivo na rajčata cca 1x za 14 dní.

Péče – zbytečně neodstřihávám listy. Pryč dávám jen suché listy, zažloutlé nebo se skvrnami a ty, které se dotýkají zeminy.

Bez problémů se obejdu bez chemického postřiku, což bych na balkoně, kde se pohybuje dítě nebo zvíře ani neriskovala. Čím více má rajče listů, tím lépe odolává horku a stíní a ochlazuje místnost za balkonem. Nezjistila jsem, že by rajčata měla méně plodů, nebo že by dozrávala později (sklízíme od začátku července). Možná jen nejsou v té džungli tolik vidět:-) U tyčkových rajčat vylamuji boční výhony. Definitivně zaštípnu rajčata koncem července, aby poslední sklizeň vyšla na konec září.

Pěstování rajčat na balkoně: zkušenosti s odrůdami

Divoké červené a divoké žluté – ideální pro balkon, který potřebujeme zastínit, nať přes 3 metry není problém. Drobné, ale chuťově velmi dobré, sladké rajče.

Bite size – nasazuje opravdu hodně plodů, dozrává mezi prvními, drobnější a chutné rajče.

Indigo blue berries – zajímavý vzhled, ale pro dobrou chuť se musí nechat pořádně uzrát. Není příliš sladké, má spíš kořeněnou chuť a je super např. do zeleninových salátů.

Black cherry – poměrně „velké“ cherry rajče, jak vzrůstem (natě mají 3m), tak i plody, výborná chuť. Barva je poněkud zvláštní, růžovohnědá.

Zuckertraube + Gardener´s delight – připadají mi podobné jak skvělou chutí, tak velikostí.

Green Tiger – dozrává později, nejprve bylo těžké odhadnout, kdy je zralé, ale už jsme to vychytali. Má zvláštně zkroucené listy, ale je velmi odolné.

Divoké bílé – nejsladší rajče, co jsme kdy měli, možná i víc než divoké červené a žluté, jen mu nesvědčí teplota nad 35 st. a vadne. Při poklesu teploty se vzpamatuje a roste dál.

Všechny výše jmenované odrůdy lze plnohodnotně a s velkým výnosem pěstovat na balkóně (samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že potřebují adekvátní oporu, vylamování výhonů atd.). Rajčata z Permasemínek mají daleko lepší růst než hybridní odrůdy, jsou překvapivě odolná a chuťově rozmanitá. Těším se, že v příštích letech vyzkouším další.

 


Autorkou článku i fotek je Mgr. Květoslava Sotolářová.

4 komentáře
15

Související články

4 komentáře

Jan Sikora 30. 1. 2020 - 11:15

Je možné pěstovat rajče Mikro Tom na zaskleném balkoně ? Pokud ano, tak za jakých podmínek a kde mohu dostat semena.

Marek Kvapil 19. 4. 2020 - 12:15

Ano, čím více světla bude mít, tím lépe. Semínka odrůdy Micro Tom koupíte zde.

Lenka Hanušová 20. 4. 2020 - 7:00

Dobrý den,
chtěla bych někoho poprosit o radu. Předzasadila sjem si permasemínka různých druhů rajčat a děti zpřeházely cedulky. Stupické jsem identifikovala, ale jak rozeznám mladé rostlinky Zuckertraube a Havajského divokého? Havajské jsem slíbila bráchovi na zahrádku a Zuckertraube chci zkusit na balkoně, takže to opravdu nechci poplést. Vysazeny byly najednou, ale jedny jsou výrazně větší, se silnějším stonkem a mohutnějším listem. Nemůžete poradit, které to asi budou. Děkuji moc. S pozdravem Lenka Hanušová

Marek Kvapil 25. 4. 2020 - 7:56

Dobrý den, tipnul bych si, že ty větší budou rostlinky budou odrůda Zuckertraube a ty menší Divoké havajské. Stupické polní rané rajče lze poznat snadno dle bramborového listu:-)

Nelze komentovat.